Direcția Comunicaţii Digitale, Statisctică și Informatizare oferă studenţilor acces la reţeaua de comunicații de date a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Pentru a putea beneficia de acces trebuie să fiți înregistrat în directorul LDAP. În cazul în care nu sunteți înregistrat, puteți face acest lucru aici

Studenții se conectează la internet folosind contul obținut în urma completării formularului de înregistrare.

Căminul C6 precum si tronsoanele de oaspeti din caminele C5, C17 (Gaudeamus) si C18 (Akademos) sunt dotate cu puncte de acces wireless.

Celelalte camine sunt dotate cu puncte de acces wireless in salile de lectura.

Pentru acces la internet prin cablu în toate căminile C1-C4, C5-C8, C10-C13, C17-C19 (Buna Vestire), studenții trebuie să se conecteze folosind o conexiune de tip PPPoE (Broadband connection).