OneDrive nu ofera posibilitatea de backup al fișierelor stocate, de aceea vă recomandăm ca acest lucru să îl efectuați pe dispozitivele voastre locale.

Direcția Comunicații Digitale, Statistică și Informatizare a Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în colaborare cu firma Microsoft, a realizat un sistem integrat de autentificare prin care se oferă acces la programul Office365 tuturor cadrelor didactice din cadrul instituției.

Contul de acces pentru resursele programului Office365 este același cont de acces creat la D.C.D.S.I ce este folosit inclusiv pentru autentificare în rețeaua de email, wireless,  acces în sistemul Eduroam etc. Dacă aveți deja un astfel de cont, vă rugăm să-l folosiți. În cazul în care nu aveți un astfel de cont, îl puteți obține în urma completării formularului de înregistrare disponibil pe https://register.uaic.ro .

Office 365 gratuit pentru web cu aplicații web populare, precum Outlook, Word, PowerPoint, Excel și OneNote, pentru ca profesorii și elevii sau studenții să poată lucra împreună, să comunice fără probleme și să creeze conținut extraordinar.
office profs

Serviciul este asigurat pentru cadrele didactice și studenții Universității Alexandru Ioan Cuza fără costuri de întreținere sau suport.

Pentru profesori sunt asigurate  următoarele servicii:

• Lucrați împreună cu elaborarea în comun în timp real, salvarea automată și partajarea simplă în aplicațiile web preferate, Word, PowerPoint și Excel.
  • Rămâneți la curent cu e-mailul cu Outlook pentru web și o cutie poștală de 50 GB.1
  • Profitați de Microsoft Teams, hubul dvs. digital care integrează conversațiile, apelurile, conținutul și aplicațiile de care școala dvs. are nevoie pentru a fi mai colaborativă și mai implicată.
  • Îmbunătățiți rezultatele de învățare cu caracteristicile de accesibilitate predefinite și instrumentele de învățare care susțin citirea, scrierea, matematica și comunicarea.
  • Rămâneți organizat cu OneNote, blocnotesul dvs. digital.
  • Păstrați legătura cu colegii dvs. cu echipele de clasă, personal și PLC și cu blocnotesurile OneNote.
  • Realizați și susțineți evaluări autentice cu Forms.
  • Creați relatări digitale folosind Sway.
  • Nu rămâneți niciodată fără spațiu cu stocarea personală nelimitată în cloud.2
  • Creați diagrame educaționale cu aspect profesionist cu Visio pentru web.

Capacități pentru cadrele didactice și personalul auxiliar:

• Informați și intrați în dialog cu site-urile de comunicare și site-urile de echipă, în tot intranetul, utilizând SharePoint.
  • Susțineți conformitatea cu soluții din centrul unificat de descoperire a informațiilor electronice.
  • Rămâneți protejat cu administrarea drepturilor, prevenirea pierderilor de date și criptare.
  • Creați, gestionați și partajați în siguranță videoclipuri în întreaga școală, cu serviciul video la nivel de întreprindere.
  • Dezvoltați aplicații fără a scrie cod, pentru a extinde rapid datele de business cu aplicații web și mobile particularizate.
  • Folosiți automatizarea fluxului de lucru în aplicații și servicii, pentru a automatiza procesele de afaceri fără a scrie cod.
  • Comunicați cu ușurință cu conferințe video HD.
  • Spațiu de stocare nelimitat pentru e-mail, cu arhivă locală.
  • Beneficiați de e-mail avansat, cu arhivare și blocare din motive juridice.
  • Număr maxim de utilizatori: nelimitat.
  • Creați, editați și colaborați la procese de afaceri și comunicați vizual cu elevii și profesorii.   Serviciul este asigurat pentru studenții Universității Alexandru Ioan Cuza fără costuri de întreținere sau suport și asigură, pentru fiecare student următoarele servicii: